Otevřít menu

Na úvodní stranu Obecní knihovna Babice u Rosic

Návštěv :
Celkem : 692
Týden : 1
Dnes : 0

Z historie knihovny


Na schůzi knihovní rady dne 10. prosince 1920 bylo rozhodnuto o zřízení obecní knihovny. Schůze byla zahájena zmínkou o důležitosti vzdělávání čtením. Obecním zastupitelstvem bylo rozhodnuto, že knihovna bude umístěna ve staré škole, v neobydlené světničce školního bytu pro učitele.
Po obstarání potřebného vybavení (půjčení skříně od místní politické organizace, stolu a židlí z obecního hostince) bylo občanům oznámeno otevření knihovny. Knihovníkem byl zvolen p. Jaroslav Šindelář, který tuto funkci zastával do roku 1927. V té době měla knihovna 180 svazků – 153 zábavných a 27 poučných.
V roce 1924 byla knihovna přestěhována do světnice v obecní nemocnici. Na účet obce bylo zavedeno elektrické osvětlení.
Na ustavující schůzi knihovní rady, která se konala 8. prosince 1927, byl knihovníkem zvolen Jindřich Tondl. Bylo konstatováno, že: Místnost pro půjčování knih není vyhovující a je nutno starati se o místnost vhodnější. Uhlí a dřevo poskytne místní školní rada ze zásob školních.
Ze zápisu o schůzi knihovní rady ze dne 10. 11. 1928: Knihy se půjčují počínaje zítřkem na dobu 14ti dní. Kdo předrží, zaplatí za každý předržený týden pokutu 50 haléřů. Doba půjčívání: sobota 6 až 8 hodin večer. Nutno zdůraznit, že knihovník p. Jindřich Tondl s neobyčejnou pílí a svědomitostí se svému úkolu věnuje.
Dne 19. 10. 1930 odeslala knihovní rada přípis obecní radě v místě, v němž žádá o změnu umístění knihovny. Ze zápisu: Místnost, ve které byla knihovna dosud umístěna, musela být uvolněna pro bydlení občana Bureše. Po projednání v obecní radě převzala knihovnu místní školní rada a umístila ji do prvé třídy ve staré škole a tak bude i letos možno knihy půjčovati. Toto umístění není však trvalé, a proto knihovní rada podává návrh k projednání v obecní radě, aby pro knihovnu byla postavena na vhodném místě zvláštní místnost.
Výkaz o činnosti obecní knihovny v Babicích za rok 1931 – počet obyvatel v obci 891, místnost - obecní. Počet knih: 253 zábavných a 79 naučných, počet čtenářů 74, knihy se půjčují za poplatek 2 Kč za celý rok.
V roce 1938 byl stav knihovny následující: počet zábavných svazků 496, naučných 131, počet čtenářů 44. Ze zápisu knihovní rady: Knihovna se stále nachází v nevyhovující místnosti (1. tř. obecné školy), kde knih se chytá plíseň, o čemž se členové knihovní rady na místě přesvědčili.
V době válečné nepokračoval nikdo v zápisech ze schůzí knihovní rady, patrně se ani žádné nekonaly.
První poválečný zápis ze schůze knihovní rady je z 1. ledna 1946. Knihovníkem byl zvolen p. Alois Brázda. Bylo stanoveno, že jej bude v době jeho zaneprázdnění zastupovat (po zacvičení) p. Zdeněk Patočka. Knihy se budou půjčovat v neděli dopoledne od 10 do 12 hodin. Pak následuje zápis č. 2 a poté je kniha zápisů již prázdná.
Ani obecní kronika se po válce o knihovně a knihovnících nezmiňuje.